کالیبراسیون

دوره کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری

دوره کالیبراسیون

توصیه های کاربردی جف گاست در مورد تعیین دوره کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری

جف گاست(Jeff Gust)، مدیر ارشد اندازه‌شناسی شرکت Fluke  است. او یکی از اعضای شناخته شده جامعه بین المللی اندازه شناسی است که نقش های فعالی در چندین سازمان حرفه ای پیشرو دارد. توصیه های او را در مورد دوره کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری ببینید.

بسیاری از افراد و کارشناسان  اغلب از من سؤالاتی در مورد فواصل کالیبراسیون می پرسند:

هر چند وقت یک بار باید یک تجهیز اندازه گیری، برای کالیبراسیون مجدد فرستاده شود؟

آیا “الزامات و قوانینی” برای این موضوع وجود دارد؟

چند سال پیش، من یک یادداشت کاربردی در مورد ایجاد فواصل کالیبراسیون روی محصولات Fluke نوشتم، اما به نظر می رسد هنوز در این مورد سردرگمی وجود دارد.

 

دوره کالیبراسیون چیست؟

دوره کالیبراسیون فاصله زمانی تعیین شده جهت ارسال ابزار اندازه گیری برای کالیبراسیون مجدد است. ما ابزارها را مجدداً کالیبره می‌کنیم تا بتوانیم مطمئن باشیم که به همان خوبی یا بهتر از آنچه در مشخصات سازنده توضیح داده شده است، عمل می‌کنند.

ایده آل این است تا اگر کسی که ابزار اندازه گیری می سازد ، شرایطی مهیا کند تا تجهیز اندازه گیری همواره کالیبره باشد و برای همیشه مطابق با مشخصات منتشر شده سازنده (مطابق با جدول ACC) خود عمل کند.

دلایلی وجود دارد که این امکان پذیر نیست. فرسودگی قطعات مکانیکی فرسوده و قطعات الکترونیکی دچار رانش (Drift) می شوند ، بنابراین ابزارهایی که دارای قطعات مکانیکی هستند (مانند ماده‌ای که سنسورهای نوع دیافراگم را در یک گیج فشار می‌سازد) یا قطعات الکترونیکی (مانند هر مولتی‌متر دیجیتال ساخته شده) نیز در طول زمان دچار رانش شده و عملکرد متفاوتی دارند.

تعیین دوره کالیبراسیون پاسارگاد ابزار

دوره کالیبراسیون در فلوک

وقتی فلوک تجهیزی را می سازد، یکی از مهم ترین چیزهایی که به آن فکر می کنیم این است که تجهیزات ما در طول زمان چگونه کار می کند. شرکت Fluke با دقت اجزایی را انتخاب می کند که می تواند این رانش یا سایش را به حداقل برساند، اما راهی برای حذف کامل آن وجود ندارد. در دقیق‌ترین تجهیزاتی که می‌سازیم، Fluke مشخصاتی را برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تر از 20 دقیقه منتشرمی‌کند، اما برای اکثر کاربران انجام کالیبراسیون هر 20 دقیقه عملی یا ضروری نیست. به طور کلی، Fluke  ابزارهای تست را برای حفظ یکساله مشخصات طراحی می کند. در برخی موارد، که رانش (Drift) در طول زمان به اندازه کافی کوچک است، ما محصولات را با حفظ دو ساله مشخصات می‌سازیم.

هنگامی که Fluke یک محصول را کالیبره می کند، مطابق با مشخصات منتشر شده آن (معمولاً یک سال) آزمایش می شود. سطح اطمینان پیش فرض برای تجهیزات Fluke ۹۹٪  است. این بدان معناست که از هر 100 تجهیز از یک مدل معین، حداقل 99 مورد از آنها همچنان در پایان دوره زمانی مطابق با مشخصات مد نظر کار می کنند. برخی از ابزارها در سطح اطمینان 95٪ مشخص شده اند، اما اگر مشخصات یک تجهیز به طور خاص بیان نشود، مشتری می تواند سطح اطمینان 99٪ را در نظر بگیرد.

به همین دلیل، اکثر افراد دوره کالیبراسیون را همان بازه زمانی توصیف شده در مشخصات تجهیز تعیین می کنند.

سایر متغیرهای موثر بر عملکرد ابزار:

 • نرخ رانش یا سایش در طول زمان به طور قابل توجهی تحت تأثیر عوامل دیگری مانند:
 • دما (با حداکثر صفر تا 100 درجه سانتیگراد)
 • رطوبت (از 0% تا 100% رطوبت نسبی)
 • لرزش مکانیکی (حرکت جهشی در یک وسیله نقلیه)
 • شوک مکانیکی (افتادن ابزار)
 • یا هر ترکیبی از عوامل فوق

آزمون های  فلوک، تعداد زیادی از این تأثیرات که می توانند درهنگام استفاده از تجهیزات مورد نظر رخ دهد را پیش بینی می کنند.

اگر ابزاری در معرض محیطی نامناسب قرار گیرد که برای کار در آن طراحی نشده است، ممکن است دستگاه در تمام دوره زمانی با مشخصات منتشر شده خود مطابقت نداشته باشد. در مواردی مانند این، دوره کالیبراسیون باید به حدی کاهش یابد که دستگاه عموماً مشخصات کل بازه مد نظر را برآورده کند.

برای محصولات Fluke، احتمال بیشتری وجود دارد که یک ابزار پایدار، قابل اعتماد باشد و مشخصات منتشر شده خود را برای مدت بسیار طولانی‌تر از مدت زمان مشخص شده برآورده کند. در این مورد، دوره کالیبراسیون ممکن است تا جایی افزایش یابد که دستگاه همچنان به طور قابل اعتماد مشخصات منتشر شده را برآورده کند.

تعیین دوره کالیبراسیون بعهده چه کسی است؟

مشتری (مالک ابزار) مسئول تعیین فواصل کالیبراسیون برای ابزار خود است. او می داند که :

 • چگونه از ابزار آنها استفاده می شود و تحت چه شرایطی
 • مشتری همچنین باید تمام تاریخچه کالیبراسیون هر ابزار را داشته باشد، خواه خودش آن را کالیبره کند یا به یک سرویس شخص ثالث ارسال کند.

هیچ قانون قاطعی در این مورد، وجود ندارد. اکثر استانداردهای کیفیت بین المللی در مورد آنچه برای فواصل کالیبراسیون لازم است، چیزی پیشنهاد نمی کنند. از سوی دیگر، سازمان‌هایی مانند ارتش ایالات متحده ممکن است دوره کالیبراسیون مشخص و مورد نیاز برای هر مدل از تجهیزات اندازه گیری خود را داشته باشند. جنبه کلیدی دوره کالیبراسیون این است که باید دوره زمانی باشد که در آن می توانید به طور منطقی مطمئن باشید که ابزار با مشخصات اندازه گیری شده خود یا مشخصاتی که سازمان مالک برای دستگاه تعیین کرده است مطابقت دارد.

یکی دیگر از دلایلی که مشتری باید دوره کالیبراسیون را در اختیار داشته باشد این است که در گذشته، برخی از آزمایشگاه های کالیبراسیون، دوره کالیبراسیون را برای ابزارهای اندازه گیری، تنها به عنوان راهی برای ایجاد تجارت بیشتر برای خود کوتاه کرده بودند.

مالکان تجهیز بهترین کسانی هستند که می توانند هزینه های خود را مطابق با الزامات کیفی خود بهینه کنند.

از آنجایی که صاحبان ابزار این مسئولیت را در قبال ابزار خود دارند، ممکن است وسوسه شوند که با افزایش دوره کالیبراسیون، صرفه جویی کنند. با این حال، افزایش دوره کالیبراسیون فراتر از آن چیزی که می تواند به طور منطقی توسط تاریخچه کالیبراسیون محصول توجیه شود، می تواند منجر به شرایطی شود که ابزار دیگر مطابق با مشخصات کار نمی کند. در صورتی که محصولات تولید شده که با این ابزار اندازه گیری تست شده اند باید دور ریخته یا فراخوان شوند، این می تواند برای تولید کننده بسیار پرهزینه باشد.

درک تاریخ سررسید دوره کالیبراسیون

برخی افراد به اشتباه تاریخ سررسید کالیبراسیون را به عنوان تاریخی تعبیر می کنند که در آن آزمایشگاه کالیبراسیون به طور ضمنی تضمین می کند که تجهیز اندازه گیری در مشخصات مناسب باقی می ماند. با این حال، تاریخ سررسید کالیبراسیون صرفاً تاریخی است که توسط مشتری تعیین می شود. به همین دلیل، Fluke معمولاً تاریخ سررسید کالیبراسیون را روی گواهی کالیبراسیون / برچسب خالی می‌گذارد و فقط در صورت درخواست مشتری آن را پر می‌کند. ISO 17025، الزام سیستم کیفیت بین‌المللی که Fluke با آن کار می‌کند، بیان می‌کند که آزمایشگاه کالیبراسیون ممکن است هیچ دوره کالیبراسیون را توصیه نکند، مگر در مواردی که با مشتری توافق شده باشد.

برخی از دارندگان تجهیزات نمی‌خواهند یا نیازی به اجرای فرآیندی ندارند که در نشریاتی مانند “NCSL International RP-1، ایجاد و تنظیم فواصل کالیبراسیون” و “راهنماهای ILAC G24:2007 برای تعیین فواصل کالیبراسیون ابزارهای اندازه‌گیری” نامیده می‌شود. ساده ترین گزینه تنظیم دوره کالیبراسیون بر روی بازه زمانی مستند شده در مشخصات سازنده تجهیز کالیبراسیون است.

درک الزامات و مسئولیت های فواصل کالیبراسیون هم برای سازندگان ابزار و هم برای مشتریان آنها مهم است. امیدوارم این پست جزئیاتی را ارائه دهد تا به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

کارشناسان ما بعد از خرید شما، در خصوص تعیین دوره کالیبراسیون تجهیزات،‌ همراه شما خواهند بود.

سوالات خود را در خصوص دوره کالیبراسیون در زیر همین مطلب ، بپرسید. کارشناسان ما، در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

6 نظر در “دوره کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری

 1. طباطبائی گفت:

  بسیار عالی و کاربردی

  1. طبایی گفت:

   درود بر شما
   ممنون از نظر شما
   با عضویت در خبرنامه پاسارگاد ابزار مقالات جدید برایتان ارسال می شود.

 2. سامیار گفت:

  سایت خوبی دارید ، مطلب جالبی بود

  1. محمدحسین درگاهی گفت:

   سپاس از نظر شما

 3. ابراهیمی گفت:

  به نظرم استاندارد oiml-D10 هم خوبه و میتونست در مقاله بهش اشاره بشه ، کلا خوب بود با 2 تا مرجع دیگه آشنا شدیم. ممنون

  1. admin گفت:

   سلام و درود بر شما
   این مطلب ،‌ترجمه مطلبی بود از جف گاست(Jeff Gust) که عینا به فارسی برگردانده شده و رسم امانتداری در ترجمه در آن رعایت شده است. همانطور که شما گفتید،‌استاندارد OIML-D10 منبع بسیار خوبی در این زمینه است . سپاس

دیدگاهتان را بنویسید